Şirket profili

Zürih merkezli Barry Callebaut, tedarik ettiği kakao çekirdeklerini işleyerek ürettiği kaliteli çikolatalar, çikolata dolgular, çikolata süslemeler ve kokolinler ile 2013/14 mali yılında ulaştığı yaklaşık 5,9 milyar CHF'lik (4,8 milyar EUR / 6,5 milyar USD) yıllık satış hacmi ile, yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üretiminde dünya lideridir. Dünya çapında sayıları 50'yi geçen üretim tesisini işleten şirket, 9.300 kişiden fazla çok yönlü ve işine bağlı çalışandan oluşan global bir iş gücünü istihdam etmektedir.

Barry Callebaut; endüstriyel gıda üreticilerinden çikolatacılar, pasta şefleri, fırıncılar, oteller, restoranlar ve hazır yemek firmaları gibi zanaatkâr ve profesyonel çikolata tüketicilerine kadar, bütün gıda sektörüne hizmet etmektedir. Bu gurme müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan iki global marka ise Callebaut® ve Cacao Barry® markalarıdır.

Çikolata ve kakao inovasyonlarında global lider olan Barry Callebaut; ürün geliştirme, işleme, eğitim ve pazarlama alanlarında da kapsamlı hizmetler sunmaktadır. Maliyet Liderliği, hem global hem de yerel gıda üreticilerinin Barry Callebaut ile çalışmayı tercih etmelerindeki önemli sebeplerden biridir. Barry Callebaut, “Kakao Ufukları” isimli girişimi vasıtasıyla, kendini hem geleceğe yönelik sürdürülebilir bir kakao üretimini sağlamaya hem de çiftçilerin yaşam standartlarını iyileştirmeye adamıştır.

Sektörde lider

Barry Callebaut, Belçika merkezli Callebaut ile Fransa merkezli Cacao Barry şirketlerinin birleşmesiyle, 1996 yılında kurulmuştur. O yıllarda büyük ve küçük ölçekli müşterilerine endüstriyel ve özel çikolata ürünleri sağlayan Barry Callebaut, zaman içinde gıda sektörünün tümüne entegre çözümler sağlayan global bir kuruluş hâline gelmiştir. Bölgesel bazda örgütlenmiş olan şirket, birbirlerinden farklı iki müşteri segmentine hizmet vermektedir; bu iki segment, endüstriyel gıda üreticileri ile zanaatkâr ve profesyonel tüketicilerdir (çikolatacılar, pasta şefleri, fırıncılar, restoranlar ve hazır yemek firmaları gibi).

Gıda sektörünün tümü tarafından tercih edilen ortak

150 yılı aşkın bir süredir çikolata ve kakao ürünleri üretmekte olan Barry Callebaut, çikolatanın kakao çekirdeği tedarikinden başlayarak bitmiş ürüne kadar geçirdiği sürecin her aşamasında uzmanlaşmış olan dünyanın tek tam entegre çikolata şirketidir. Müşteri portföyü endüstriyel gıda üreticilerinden zanaatkârlara ve profesyonel tüketicilere kadar uzanan Barry Callebaut, gıda sektörünün tümüne hizmet vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda şirket, dünyanın önde gelen en büyük 5 şekerleme şirketinin 4'ü ile uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzalamıştır. Barry Callebaut, alanında tüm gıda sektörünün tercih edilen tedarikçisi olarak net bir şekilde kabul görmektedir.

İnovasyon

Özel araştırma ve geliştirme ekiplerimiz, çikolata sektöründeki trendlere öncülük etmektedir. Müşterilerimizin üstün ve daha sağlıklı lezzetlere olan sürekli artan taleplerini karşılayabilmek amacıyla, sürekli olarak yeni ürünler geliştirmekteyiz. Müşterilerimiz, inovasyonlarımız sayesinde çikolata yeme zevkini sağlıklı bir çerçevede tadabilmektedirler.

Coğrafi genişleme

Barry Callebaut, global varlığını genişletmeye devam etmektedir. Grup, varlığını geçtiğimiz yıllarda Doğu Avrupa, Asya Pasifik, Orta Afrika ve Güney Afrika gibi hızla büyüyen pazarlara da taşımıştır. Buna paralel olarak, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da bulunan mevcut üretim ağının optimizasyonunu da yapmıştır. Bu sayede Barry Callebaut, müşterilerinin çok yakınında üretim yapabilmekte ve global büyüme fırsatlarından en iyi şekilde faydalanabilmektedir.

Rakamlarla grubun 2013/14 mali yılı verileri

 

 

Değişim

(% cinsinden)

2013/14

2012/13

Satış hacmi

Ton

11,8

1.716.766

1.535.662

Satış geliri

milyon CHF

20,1

5.865,9

4.884,1

İşletme kârı (EBIT)

milyon CHF

21,4

416,2

342,9

Net kâr

milyon CHF

14,5

255,0

222,8

Çalışan sayısı

   

9.319

8.658